През прозореца на автобуса си припомних за извънградските сергии и пазари, където млади и стари продават своята суровина, обикновено на няколко пъти по-висока цена от тази в градския или селския пазар. Особено, ако се намират в близост до София, защото столичани много обичат да си купуват селско био кисело мляко за 3 лв. кофичката, или пресни био праскови за 8 лв. килограма.
На подобни крайпътни места, можем да забележим от минимум 3 до дори 20 сергии, разположени една до друга, и всички те продават някой актуален за сезона продукт.

Подобни пазари, почти 100% символизират бизнес ситуацията в България и стремежа на стотици предприемачи в един град да предлагат един и същ тип услуга, на една цена, и както можем да се досетим, на една и съща локална клиентела.
Подреждането на 20 сергии за праскови на пътя между град А и град Б, много прилича на малкия бизнес, предлагащ дадена услуга без каквито и да е конкурентни различия.
На извънградския път се правят добри пари, струва си да излезеш от селския пазар и да продаваш прасковите си там на шосето, но какво става, когато сергиите станат прекалено много, а деня напредва, вече е късният следобед и прасковите ви започват да се скашкват. И малките деца знаят, че днешните меки и сочни праскови трудно биха се продали на другия ден в условията на силна конкуренция.
Аз лично, бих взел половин каруца праскови вместо една, и в средата на деня, когато те свършат, бих продавал маслините, които предварително съм скрил на сигурно място в каруцата. Винаги на дълъг път, човек би му се прияло нещо солено като маслинки, с топлия селски хляб.
Добрите търговски умения не са само умението да продаваш стока в големи количества в среда с достатъчно търсене. Добрите търговски умения се проличават и изплуват, когато търсенето намалее или когато вече има предостатъчно от стоката на пазара.
За това или трябва да имате най-сочните праскови на пазара, когато сергиите станат прекалено много, или просто забравяте прасковите и започвате гъвкаво и бързо да продавате маслини.
Прилагането на подобни прости търговски и бизнес правила не е лесна задача. Не е лесно дори на селския пазар или край пътя, за това бъдете внимателни и креативни, когато стартирате своя собствен бизнес и предлагате дадена услуга, или поемате по пътя на търговията.
Цялата тази търговия по пътищата в страната мирише на гнило. Ако бъде направена една проста сметка за количествата, които се предлагат, и обработваемите площи, ще стане ясно следното: по пътищата на страната ни, покрай китните селца и на изнесените сергии под чъдарите стоят в 90% не родни производители, а просто прекупвачи.
И тъй като туристите и преминаващите градски чеда на път за офисите си са зажаднели за био или еко продукти, какво по-лесно от това, да отидеш на борсата и да си купиш ябълки от Македония, домати от Турция или Гърция или каквото ти душа поиска от коя ли не точка на света. И с тарикатлъка си и наивността на клиентите си, ще изкараш далеч по-голяма печалба, отколкото да застанеш на пазара.Така хем прекупвачът доволен, хем клиентът излъган.